Može li se prirodnim putem potpomognuti plodnost

Može li se prirodnim putem potpomognuti plodnost

Ne možemo rješavati problem ako mu ne razumijemo uzroke. To važi za svaki problem, pa i onaj koji se tiče neplodnosti.

Jedan od ključnih uzroka svakako je moderan način života koji postaje sve prisutniji čak i u slabo razvijenim zemljama svijeta. Prema nekim procjenama, čak 40% ukupne svjetske populacije prolazi kroz problem niske stope nataliteta, što nije u punoj mjeri povezano sa neplodnošću, ali jeste u dovoljnoj da se zabrinemo, jer je ukupna stopa fertiliteta civilizacije značajno smanjena i to smanjivanje se nastavlja uznemirujućom stopom.

Ukratko, brz i stresan način života, konzumiranje bezvrijedne i nezdrave hrane, nedostatak aerobnih aktivnosti, pa čak i loše držanje mogu dovesti do neplodnosti. Kako svaki problem, ipak, dolazi u paketu sa svojim rješenjem, u našim je rukama kako ćemo se nositi s prijetnjama.

Ljekari koji njeguju holistički pristup problemu svakako će savjetovati  konzumiranje hrane bogate antioksidansima, obilniji doručak, izbjegavanje industrijskih prerađevina, kofeina i alkohola, smanjeni unos ugljenih hidrata, konzumiranje vlakana, izbjegavanje stresa, vježbanje na svježem vazduhu, san i obaveznu suplementaciju. Razmaženi, kakvi jesmo, mnogi će odustati prije nego li i počnu, jer su rijetki oni koji će, recimo, uživati  u ukusu i mirisu ekstrakata iz najmoćnijih biljaka koje se koriste kao pomoć u liječenju širokog spektra zdravstvenih problema. Ti ukusi i mirisi najčešće su veoma intenzivni, nerijetko i gorki i oštri. Ipak, kada „dođe voda do poda“ i kada pojedinac čvrsto odluči da ide na sve ili ništa, on se bezuslovno okreće prirodi i od nje traži i prima odgovor.

Najčešće savjetovani prirodni suplementi povezani sa povećanom plodnošću su:

  • Maka koja dolazi iz biljke koja se uzgaja u centralnom Peruu. Neke studije na životinjama otkrile su da poboljšava plodnost, ali rezultati studija na ljudima su različiti. Neki prijavljuju poboljšanja kvaliteta sperme, dok drugi ne nalaze nikakav efekat.
  • Pčelinji polen koji je povezan s poboljšanim imunitetom, plodnošću i cjelokupnom ishranom. Istraživanje na životinjama pokazalo je da je konzumacija pčelinjeg polena povezana s poboljšanim kvalitetom sperme i plodnošću muškaraca.
  • Pčelinji propolis,naročito  djelotvoran kod žena sa endometriozom, kod kojih je studija pokazala da uzimanje pčelinjeg propolisa dva puta dnevno dovodi do 40% veće šanse za trudnoću nakon 9 mjeseci.
  • Matična mliječ, još jedan u nizu proizvod pčela, koja je prepuna aminokiselina, lipida, šećera, vitamina, masnih kiselina, gvožđa i kalcijuma.
  • Ekstrakti iz mladih izdanaka žitaričnih trava

O mogućnostima koje se otvaraju korišćenjem pčelinjih proizvoda znamo dosta, pa se u nastavku teksta pozabavimo neobičnim, takoreći magičnim, mogućnostima ekstrakata iz mladih žitaričnih izdanaka, koje svako može odnjegovati i spraviti i u kućnim uslovima.

Ekstrakti iz malih žitaričnih trava, čije sjeme potiče iz organske proizvodnje, smatraju se superhranom (ne, nije grška, u pitanju je jedna riječ). Superhrana za plodnost treba da bude niskokalorična i, istovremeno, bogat izvor vitamina A, C, E, B i K. Takođe, mora biti nabijena antioksidansa i sadržati gvožće, cink, mangan, magnezijum i selen. Kada ove zahtjeve stavimo na jedan tas vage, a rečeni ekstrakt na drugi, videćemo da je vaga u punoj ravnoteži.

Kako tačno mlada žitarična trava utiče na plodnost?

Ključno je da se za ekstrakt koriste zeleni izdanci ne stariji od 8 dana od dana klijanja. To je, istovremeno, period unutar kojeg se izdanci hrane samo i isključivo iz nabijenog nutritivnog sadržaja sjemenke iz koje je iznikao, što znači da je koncentracija nutrijenata maksimalna.

Sa visokim nivoom folne kiseline, hlorofila i esencijalnih vitamina i minerala u tragovima, žitarična trava prvenstveno djeluje kao sredstvo za čišćenje organizma na ćelijskom nivou. Uz povećanje količine crvenih krvnih zrnaca u tijelu, žitarična trava, posljedično, pomaže u borbi protiv slobodnih radikala. Tijelo oslobođeno od slobodnih radikala stvara savršeno okruženje za kvalitetnu proizvodnju jaja u jajnicima. Folna kisjelina je od ključne je važnosti za problem neplodnosti, jer je njen udio u 100 grama ekstrakta na nivou od  otprilike 1130 mg, što je skoro tri puta više od preporučene doze. Dodatno, sa uravnoteženim pH nivoom, tijelo postaje i prijemčivije za spermatozoide. Redovna konzumacija ekstrakta može pomoći i u postizanju redovnijeg menstrualnog ciklusa.

Djeluje jednostavno i jeste jednostavno. Uostalom, svi prirodni mehanizmi i jesu upravo takvi-jednostavni.

Žitarična trava nije dobra samo za žene koje pokušavaju da zatrudne. I muškarci mogu iskoristiti prednosti ovog soka intenzivnog slatkasto-zemljanog-travnatog ukusa. Visoka količina folne kiseline koja se nalazi u žitaričnoj travi pomaže u povećanju broja spermatozoida, kvaliteta sperme i stabilnosti DNK. Visok nivo hlorofila u pšeničnoj travi pomaže u smanjenju upale, poboljšava strukturu ćelija i smanjuje efekte toksina u telu.

Tradicionalno, žitarična trava se koristila kao metoda za detoksikaciju bubrega i jetre, kao i za pročišćavanje krvi. Danas je jasno da mladi izdanci sadrže u sebi elemente koji, ne samo što povećavaju plodnost, već se naveliko koriste i kod reumatskog artritisa, hemoroida, diebetesa 2, održavanja imuniteta pri hemoterapijama, oporavka nakon hirurških zahvata, rješavanja problema gojaznosti, snižavanja holesterola, čišćenja pluća i mogih, mnogih, drugih. Opet, jednostavno je: ćelija oslobođena toksičnih naslaga može nesmetano da obavlja funkciju zbog koje postoji, a ekstrakt, brzo i visokoefikasno, obavlja upravo ulogu čistača

Način konzumiranja

Najbolji način za konzumiranje ekstrakta je u njegovom prirodnom stanju-direktno iz trave- njenim žvakanjem nakon što je svježe ubrana. Celulozni sadržaj nije svarljiv, pa ga, nakon isisavanja tečnog sadržaja, treba naprosto ispljunuti. Ukoliko vam sve to pada teško, možete se okrenuti mladim klicama biljke, koje se mogu jesti i sirove i cijele.

Ipak, žitarična trava se najčešće konzumira kao tečni ekstrakt, što značajno olakšava konzumaciju. Najoptimalnije je popiti dvije rakijske čašice ekstrakta dnevno (0.06l), najbolje izjutra, na prazan stomak, najmanje pola sata prije doručka.

Ekstrakt možete iscijediti i u svom blenderu ili nutribuletu, od trave koju ste sami zasijali i podigli.  Vodite računa da u kućnim uslovima ne možete postići 100%-tnu koncentraciju, jer pri ekstrakciji uz pomoć kućnih aparata morate dodati i vodu. Ništa za to, naprosto popijte više od preporučene doze i efekat će biti približno isti.

Na internetu se mogu pronaći brojna uputstva o tome kako isklijati sjemenke, kako uzgojiti travu u kućnim uslovima i kako iz nje izvući magičnu tečnost.  Ekstrakt žitarične trave može se kupiti i u nekim trgovinama, svježe zamrznuti ili dehidrirani (u prahu), ali svakako pročitajte etiketu kako biste izbjegli dodane šećere i druge hemikalije. Za dehidrirani proizvod od esencijalne je važnosti i informacija o tome da li je dehidriran cijeli list ili samo njegov tečni iscjedak. Razlika je ogromna, što se često ne može primjetiti samo na osnovu cijene.

Podijeli ovaj tekst

Poklanjamo ti

5 Eura

Samo upiši email i odmah ti šaljemo

Vrijeme je za malo iznenađenje!

Želiš li popust na svoju prvu kupovinu soka od spelte? 👇

Kod za Popust:

Speltex5

Unesi ovaj kod i ostvari popust od 5 eura na svoju prvu kupovinu Speltexa